Dzisiejsze smartfony to prawdziwe dobrodziejstwo, bo posiadają wiele możliwości i funkcji, jakie się nam przydadzą w codziennym życiu. Smartfonem z wyższej półki z pewnością również wykonamy profesjonalne zdjęcie, jeśli tylko dobrze dopasujemy parametry aparatu. Zastanawiając się, jaki smartfon kupić wiele osób zwraca również uwagę na to, czy jest to model z dobrym aparatem. Jeśli tak, to na pewno uda się wykonywać dobre zdjęcia i to nawet nocą. Z nimi nie każdy smartfon sobie radzi, więc też warto znać kilka sztuczek, jak robić zdjęcia telefonem, dzięki którym zdjęcie da zadowalający efekt.

Odpowiednie ustawienia aparatu – tryb nocny

Telefony od Apple ale również smartfony z Androidem oferują dzisiaj wiele trybów robienia zdjęć i właśnie między innymi tryb nocny. Jest on bardzo pomocny, gdy nie mamy odpowiedniego oświetlenia lub po prostu zrobiło się późno. Taki tryb automatycznie dobiera wartości parametrów aparatu, by zdjęcie wyszło jak najlepsze. Biznesowe smartfony ale również smartfony do 1000 zł z pewnością poradzą sobie z robieniem zdjęć nawet w tak trudnych warunkach.

zdjęcie
fot. pixabay.com

Nocny tryb robienia zdjęć działa w ten sposób, że aparat wykonuje kilka zdjęć w różnych ustawieniach, a w efekcie końcowym i tak dostajemy jedno zdjęcie złożone z tych kilku. Taka opcja pozwala na rozjaśnienie zdjęcia i uzyskanie widoczności większej ilości szczegółów. Takie działanie jednak może powodować powstawanie szumów na zdjęciu. Ziarnisty efekt niekiedy może przeszkadzać, dlatego też robiąc zdjęcia nocne warto korzystać ze statywu, by nie poruszyć ręką. Statyw okaże się świetnym prezentem dla fotografa i właśnie pozwoli na wykonywanie doskonałych zdjęć.

Nocne zdjęcia – manualne ustawienia

Tryby nocne niekiedy nie pozwalają na uzyskanie takiego efektu, jak byśmy chcieli. Jak najbardziej warto wtedy samodzielnie poprawić ustawienia aparatu i skupić się chociażby na kilku najważniejszych parametrach.

  • Czas naświetlania – dłuższy czas naświetlania pozwala na uzyskanie jaśniejszego zdjęcia i właśnie w fotografii nocnej ten parametr trzeba „podkręcić”.
  • Czułość ISO – czułość na światło połączona z dobrą wartością czasu naświetlania pozwoli na uzyskanie ładnego jasnego zdjęcia. Nie można jednak zbytnio wybrać wartości tych parametrów by zdjęcie nie było prześwietlone.
  • Samowyzwalacz – wykonując zdjęcie ze statywu ta opcja okazuje się bardzo przydatna, bo gdy naciśniemy migawkę, puścimy telefon to zostaje on w ruchu i wykonujemy doskonałe, nieporuszone zdjęcie.

Nawet smartfony z Chin mają możliwość wykonywać doskonałe zdjęcia nocą, gdy zwrócimy uwagę na tych kilka parametrów. Jednak warto również pomyśleć o tym, by zdecydować się na konkretny format zapisu. Sprawdza się format RAW, czyli format bezstratny. Zdjęcia w nim zrobione będą duże, ale jednak bardzo dobrej jakości. Konieczne dlatego okazuje się wyposażenie w pojemną kartę pamięci, by pomieścić wszystkie zdjęcia.

Fotografia nocna – wybór kadru

zdjęcie
fot. pixabay.com

Również wybór kadru ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o to, jak profesjonalne zdjęcie uda się nam wykonać. Warto dlatego pamiętać o kilku rzeczach. Aparat w smartfonie nie poradzi sobie z uwiecznieniem scenerii, która jest oświetlona jedynie przez niewielki punkt światła. Nasze oko widzi zupełnie inaczej niż obiektyw smartfona. Zdjęcia wykonywane nocą powinny być jak najbardziej statyczne, bo inaczej uzyskamy efekt poruszenia i słabej ostrości. Warto więc pamiętać o tym, by ustawić się w takim miejscu podczas robienia zdjęć, by złapać główne źródło światła.

Biznesowe smartfony z pewnością posiadają dobre aparaty, więc można próbować bawić się ustawieniami aparatu i wykonywać solidne zdjęcia. Jak się chce wykonywać sesje zdjęciowe telefonem to na pewno opłaca się wybrać smartfon z pojemną baterią, który pozwoli na działanie przez cały dzień bez konieczności używania ładowarki czy powerbanka. Niekiedy ciekawe aplikacje na smartfona okazują się pomocne właśnie jeśli chodzi o wykonywanie zdjęć. Dodatkowe opcje na pewno się przydadzą i będzie można łapać każdą chwilę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here