smartfon Apple
fot. pixabay.com

W dobie obecnej nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona. To niezbędne urządzenie sprawia, że pracujemy szybciej, łatwiej dzielimy się informacjami, śledzimy to, co dzieje się na świecie. Funkcjonowanie bez tego urządzenia jest wręcz niemożliwe. Wybierając smartfona dla siebie stajemy przed nie lada wyzwaniem. Modeli smartfonów jest cała masa i niejeden stawia na te z najwyższej półki. Jaki smartfon do 500 zł opłaca się kupić i który zapewni niezawodny komfort użytkowania? Czym się kierować, dokonując zakupu? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Szybkie spojrzenie na smartfona – wyświetlacz

Współczesne smartfony to małe komputery i niejednokrotnie służą nam jako narzędzie pracy czy mini telewizor, na którym możemy obejrzeć nowy odcinek serialu. Właśnie to sprawia, że zwracamy uwagę na wielkość wyświetlacza. Dzisiaj producenci starają się, by wielkość wyświetlacza pozwalała na komfort użytkowania. Smartfony stają się coraz większe. Większość smartfonów posiada wyświetlacz o przekątnych od 5 cali do nawet 7 cali.

Popularne dzisiaj smartfony do 1000 zł mogą się pochwalić proporcjami wyświetlacza 18:9, które wyparły wcześniejsze o wartości 16:9. To sprawia, że gabaryty smartfona nawet o większej ilości cali wcale nie są kosmiczne. Jedynie ramki wokół wyświetlacza są zmniejszane. Użytkownicy smartfonów cenią sobie większe urządzenia, na których śmiało można uruchomić nawet bardziej skomplikowane aplikacje i wygodnie z nich korzystać.

Zastanawiając się nad tym, jaki smartfon kupić na pewno warto zwrócić uwagę na rozdzielczość ekranu. Różna proporcja wyświetlacza ma wpływ na to, jaką rozdzielczością może się pochwalić dany model smartfona. Obecnie najczęściej spotkamy się z rozdzielczościami ekranu w smartfonach takimi jak: HD, HD+, Full HD, Full HD+, QHD, QHD+. Wiadomo, że czym większa rozdzielczość ekranu tym lepiej i na pewno zobaczymy różnicę już w codziennym użytkowaniu. Na to warto zwrócić uwagę, gdy kupujemy smartfona.

Wyświetlacze w najnowszych smartfonach to AMOLED, IPS LCD, TFT LCD. Te trzy główne rodzaje wyświetlaczy konkurują ze sobą na rynku. Smartfony wyposażone w wyświetlacze AMOLED zapewniają najlepsze odwzorowanie kolorów, co od razu będzie cieszyło nasze oko. Jednak chcąc posiadać taki smartfon, musimy się liczyć z tym, że będzie on po prostu droższy. Może odrobinę słabsze ale najpopularniejsze ekrany IPS najczęściej spełniają wymagania przeciętnego użytkownika. Nie można nic zarzucić odwzorowaniu kontrastu, jasności i szerokich kątów widzenia. Smartfony z tym rodzajem wyświetlacza są najczęściej kupowane i lubiane przez przeciętnych użytkowników.

System operacyjny w smartfonie – jaki?

Korzystanie ze smartfona musi być wygodne i bardzo łatwe. Właśnie tym także trzeba się kierować, gdy stoimy przed wyborem nowego smartfona. Mamy różne preferencje, więc warto wziąć je pod uwagę, zanim kupimy nowy telefon. Obecnie najczęściej spotkamy się ze smartfonami, które są wyposażone w systemy operacyjne takie jak Google Android lub Apple iOS.

System Google Android jest bardzo popularny, co przekłada się na duże możliwości personifikacji oraz dostęp do wielu aplikacji i gier. Wiele osób właśnie dlatego nie może się rozstać ze smartfonami mającymi ten system operacyjny. Natomiast system Apple iOS może się pochwalić doskonałą optymalizacją, szybszymi aktualizacjami i wyższym bezpieczeństwem.

Jaki procesor w smartfonie?

procesor
fot. pixabay.com

Czytając specyfikację każdego smartfona natkniemy się na informacje o tym, jaki procesor posiada dany model. Znajdziemy w takich opisach procesory z różnych rodzin. Godne polecenia są układy Qualcomm Snapdragon a następnie MediaTek. Znajdziemy gdzieniegdzie także autorskie konstrukcje od Huawei czy Samsung. Szybki i niezawodny procesor pozwoli nam cieszyć się komfortem gry w wymagające gry. Sprawi również, że filmy w Full HD zostaną bez problemu wyświetlone na telefonie. Procesory ośmiordzeniowe są polecane osobom, którym zależy na komforcie użytkowania smartfona. Wyższa częstotliwość taktowania ma znaczenie i na nią warto zwrócić uwagę, gdy kupujemy smartfona.

Pamięć RAM w smartfonie i pamięć na dane

Jedną z najważniejszych specyfikacji smartfona jest pamięć RAM. Nie można jej pomijać, jeśli chcemy cieszyć się niezawodnym funkcjonowaniem naszego smartfona. Więcej pamięci operacyjnej pozwoli nam na płynną pracę systemu, lepszą wielozadaniowość i komfort użytkowania. Tani smartfon z Androidem będzie posiadał 2 GB RAM. 3-4 GB RAM znajdziemy w smartfonach ze średniej półki. I w końcu 6-8 GB RAM oferują najmocniejsze, flagowe smartfony na rynku.

Pamięć wewnętrzna również jest brana pod uwagę w momencie zakupu nowego smartfona. Minimum to na pewno 32 GB, gdy chcemy zainstalować potrzebne aplikacje i mieć trochę miejsca na swoje dane. Dziś standardem jest 64 GB, a w modelach z wyższej półki otrzymamy 128 GB, 256 GB i więcej.

Inne przydatne funkcje smartfona

Wymienione wcześniej parametry są najważniejsze i na nie warto zwrócić uwagę, gdy chcemy kupić dobry smartfon. Użytkownicy smartfonów doceniają w swoich urządzeniach także takie funkcje jak Dual SIM, dobry aparat, niezawodną baterię czy wodoszczelność. Jeśli któraś z tych opcji jest dla nas niezbędna, musimy o niej pamiętać, gdy już znajdziemy się w sklepie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here