Nowoczesne smartfony pozwalają dzisiaj na dostęp do różnych funkcji i możliwości właśnie na tym jednym urządzeniu. Jak najbardziej warto wiedzieć, że smartfonem z wyższej półki z pewnością uda się nam zrobić nawet nieprzeciętne zdjęcie. Osoby zastanawiające się, jaki smartfon kupić, wybierają właśnie modele z dobrym aparatem. Jak więc można wykonywać zdjęcia telefonem i na co zwrócić uwagę? Przeciętne smartfony posiadają wiele dodatkowych opcji i aplikacji dedykowanych do robienia zdjęć, więc efekty mogą być bardzo zadowalające. Warto tylko robić zdjęcia w odpowiedni sposób.

Dobre zdjęcie – automatyczny tryb

zdjęcie
fot. pixabay.com

Miłośników smartfonowej fotografii można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to osoby, które po prostu lubią robić zdjęcia, by później mieć pamiątkę i raczej zbytnio się nie przejmują artystycznym wyrazem zdjęć. Natomiast druga grupa to bardziej wymagający użytkownicy smartfonów, którym zależy na tym, by zdjęcie nie tylko było ostre i wyraźne, ale również ciekawie skomponowane i z dobrej perspektywy. Osoby z pierwszej grupy śmiało mogą korzystać z automatycznych trybów, jakie są dostępne w telefonach. Każdy smartfon do 500 zł będzie w stanie zrobić takie zdjęcie. Z reguły do dyspozycji mamy specjalne tryby takie jak portret, tryb nocny, sport, krajobraz i dzięki takim ustawieniom będziemy mogli uzyskać dobre zdjęcie, bo telefon sam dostosuje ustawienia doskonałe dla danej chwili i scenerii. Ustawienia automatyczne to świetne rozwiązanie, dzięki któremu uda się uwieczniać chwilę i przy tym nie będziemy się stresować wyborem dużej ilości parametrów zdjęcia.

Profesjonalne zdjęcie – ustawienia manualne

zdjęcie
fot. pixabay.com

Każdy użytkownik smartfona do 1000 zł z pewnością również zwraca uwagę na parametry smartfona podczas zakupu, bo później chce wykonywać profesjonalne zdjęcia. Bez problemu nam się to uda dzięki ręcznym ustawieniom aparatu. Jeśli aparat nie umożliwia ich korygowania to warto ściągnąć dedykowaną aplikację z wieloma opcjami. Kilka parametrów jest niezbędnych i najistotniejszych. Robiąc dobre zdjęcie musimy między innymi dopasować ich wartości.

  • Balans bieli – dopasowanie tonacji kolorów do temperatury oświetlenia ustawimy właśnie w tej opcji. Nie jest to nic skomplikowanego, bo chodzi głównie o to, żeby kolor biały na zdjęciu był widoczny tylko w tych miejscach, gdzie w rzeczywistości również tak jest. Jeśli dobrze ustalimy odcień koloru białego to również inne będą naturalne.
  • Czułość na światło (ISO) – jeśli wykonujemy zdjęcie w niezbyt dobrze oświetlonym miejscu to musimy ustawiać wyższą czułość i wtedy dostajemy dodatkowe rozjaśnienie zdjęcia. Jednak trzeba delikatnie się obchodzić z tym parametrem, by zdjęcia nie były za ciemne ani prześwietlone.
  • Długość czasu naświetlania – to inaczej szybkość migawki. Jeśli chcemy uchwycić ruch na zdjęciu to krótszy czas otwierania się migawki będzie nam to umożliwiał. Tą wartością warto manewrować, gdy chcemy fotografować na statywie, bo wtedy zdjęcia wyjdą nieporuszone.
  • Ustawienie przysłony – jasność zdjęcia ale i jego ostrość zależy właśnie od tego parametru. Szeroko otwarta przesłona pozwala na ustawienie ostrości w danym punkcie, a reszta jest rozmyta. Natomiast wąsko otwarta przesłona sprawi, że będziemy mogli wykonać zdjęcie pejzażu czy całej grupy.

Fotografie wykonywane smartfonem

Uwzględniając co najmniej kilka elementów i parametrów wymienionych wyżej można śmiało wykonać dobre zdjęcie nawet telefonem. Wiele opcji oferują dzisiaj biznesowe telefony czy po prostu lepsze modele. Taki gadżet będzie doskonałym prezentem dla fotografa. Warto wziąć smartfona i na wakacjach postarać się łapać chwile i przy okazji manewrować ustawieniami aparatu, by móc dojść do wprawy w wykonywaniu zdjęć. Obecne smartfony sprawdzają się w tej roli. Można uzyskać ciekawe efekty i jak najbardziej będzie to później niesamowita pamiątka. Wystarczy tylko trochę wiedzy o kilku podstawowych parametrach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here