Dzisiaj mamy możliwość przesyłania obrazu ze smartfona na swój telewizor. Ta niezwykle przydatna funkcja pozwala na obejrzenie zdjęć z wakacji na większym ekranie czy obejrzenie wszystkich filmów, jakie mamy na telefonie. Warto wiedzieć, jak korzystać z takiej opcji, a jest to niesamowicie proste. Większość smartfonów z wyższej półki ale i telefony do 1000 zł z pewnością sobie poradzą z taką opcją i pozwolą cieszyć się wyświetlaniem wszystkiego z telefonu na telewizorze. Mamy możliwość zrobić to na kilka sposobów i każdy okazuje się skuteczny.

Metody łączenia telefonu z telewizorem

Najnowsze technologie pozwalają dzisiaj na wiele rozwiązań i właśnie również bardzo szybko możemy połączyć bezprzewodowo telefon z telewizorem. Jest to bardzo proste i każdy sobie z tym poradzi. Zazwyczaj do tego też nie potrzebujemy kabli czy innych dodatkowych akcesoriów. Jak najbardziej warto poznać uniwersalne metody, dzięki którym szybko połączymy telefon z Androidem z  telewizorem.

Metoda Miracast – podłączenie smartfona do telewizora

hot spot

Najpopularniejszą i bardzo prostą metodą podłączenia telefonu do smartfona jest Miracast. To bezprzewodowa metoda, więc korzystając z niej możemy zapomnieć o kablach czy innych akcesoriach. W ten sposób prześlemy bardzo szybko obraz i dźwięk. Jej zaletą jest dostępność na smartfonach i telewizorach współczesnych producentów. W skrócie można powiedzieć, że Miracast korzysta z łączności Wifi-Direct czyli trzeba mieć włączone Wi-Fi i na telewizorze i na smartfonie ale nie potrzebujemy do tego routera.

Jak działa Miracast?

  1. Pierwszy krok to aktywacja opcji „Przesyłanie ekranu” na swoim smartfonie z Androidem. Znajdziemy ją w górnym menu.
  2. Na ekranie zobaczymy, że telefon wyszukuje dostępne urządzenia, z którymi możemy się połączy. Jeśli się tak nie stanie to musimy wejść w Ustawienia.
  3. Musimy zaznaczyć w prawym górnym rogu ekranu opcję „Wyświetlacz bezprzewodowy”.
  4. Powinniśmy już zobaczyć na liście model swojego telewizora i klikając na niego uzyskamy połączenie smartfona z telewizorem.
  5. Na telewizorze możemy zostać poproszeni o pozwolenie na połączenie smartfona z telewizorem. Oczywiście trzeba to zrobić po upewnieniu się, że to nasz smartfon chce się łączyć z telewizorem a nie inny.
  6. Wszystko gotowe. Teraz można wyświetlać zawartość ze smartfona na telewizorze.

Miracast pozwala na szybkie i sprawne połączenie smartfona z telewizorem. Ta metoda ma jednak wadę, ponieważ trzeba pamiętać o tym, żeby ekran telefonu był cały czas włączony, gdy przesyłamy dane. Jako plus jednak trzeba uznać, że dzięki temu mamy możliwość wyświetlać wszystko, co chcemy, niezależnie od aplikacji. Jest to coś podobnego do HDMI.

Chromecast / Google Cast

tv z smartfonem
fot. pixabay.com

Inną metodą niż Miracast jest Chromecast i jednak dość sporo się od niej różni. Tutaj potrzebujemy połączenia smartfona i telewizora z tą samą siecią Wi-Fi przez router. Nie korzystamy tutaj z opcji Wi-Fi Direct. Nie zawsze telewizory wspierają Chromecast i wtedy konieczne jest połączenie go z konsolą albo odbiornikiem Chromecast podłączonym do HDMI. Chromecast działa na tej zasadzie, że nie wyświetla wszystkiego, co znajduje się na ekranie, ale tylko multimedia z konkretnej aplikacji, takiej jak: YouTube, Netflix, HBO GO, Plex, Eurosport Player, Google Play Movies, itp.

Jako ważną zaletę Chromecast trzeba uznać fakt, że możemy wyświetlać film na telewizorze nawet po zablokowaniu ekranu. Jeśli smartfon i telefon będą połączone z tą samą siecią Wi-Fi to niekiedy od razu wyświetla się ikona przesyłania obrazu w aplikacji na smartfonie. Wtedy po wykryciu naszego telewizora od razu możemy się z nim łączyć i wyświetlać obraz na telewizorze.

Kiedy bezprzewodowe sposoby połączenia smartfona i telewizora zawodzą wtedy pozostaje skorzystanie z kabla HDMI, dzięki któremu będziemy mogli również sprawnie połączyć telefon z telewizorem. Ta opcja jest szczególnie przydatna, gdy mamy stary telewizor LCD.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here