Zastanawiając się nad tym, jaki smartfon kupić na pewno bierzemy pod uwagę wiele czynników i zwracamy uwagę na najważniejsze parametry. Okazuje się jednak, że niektóre modele smartfonów wyróżniają się czymś szczególnym. Są to zginane wyświetlacz i choć niewiele modeli je posiada można uznać to za niespodziankę i totalną rewolucję, jeśli chodzi o smartfony z wyższej półki. Producenci podwajają w ten sposób ekran i to bez znacznego zwiększenia rozmiaru obudowy. Składane ekrany smartfonów to totalna rewolucja.

Wyjątkowy wyświetlacz – zaginany ekran

Na rynku smartfonów nie od dziś widzimy konkurencję, ale jeśli chodzi o wyświetlacz to producenci chwalili się lepszą jasnością ekranów, rozdzielczością, kontrastem czy odwzorowaniem kolorów. Wielkość ekranów także miała spore znaczenie nawet w smartfonach do 500 zł. Wcześniej pojawiały się również smartfony z zakrzywionymi ekranami, ale to stało się wręcz normą i wielu producentów oferuje takie smartfony. Dzisiaj pojawiła się nowa era – smartfony ze składanym ekranami. Elastyczność takich modeli wywołała zachwyt i na razie trzech producentów: Samsung, Motorola i Huawei zaprezentowało modele tego typu.

xiaomi
fot. pixabay.com

Smartfony ze składanymi ekranami są bardzo często używane jako biznesowe telefony, bo jednym ruchem możemy zmienić zwykły smartfon w większe urządzenie. A do pracy przyda się więcej roboczej przestrzeni. Smartfon po złożeniu znów robi się niewielki i zmieści się nam w kieszeni. Czym są smartfony tego typu? To telefony, które posiadają ekran OLED, który zgina się w jednym miejscu i niemal całkowicie na płasko możemy go złożyć. Producenci  takich smartfonów zapewniają, że takie rozwiązanie nie okaże się problematyczne. Produkt ma wytrzymywać tyle, ile wynosi czas eksploatacji typowego smartfona, czyli 200 tysięcy złożeń.

Pierwszy składany telefon od Samsunga

Producenci smartfonów już od dłuższego czasu myśleli o tym, by wyprodukować model ze składanym ekranem. Jako pierwszemu udało się to Samsungowi, gdy w 2019 roku na rynku zadebiutował Samsung Galaxy Fold. Sprzęt został odebrany jako innowacyjny, ale i bardzo drogi. Nie był to smartfon za 1000 zł. Jednak wieści o tym telefonie szybko się rozchodziły i w kilka godzin od startu sprzedaży nie było już pierwszej partii.

Spoglądając na Samsunga Galaxy Fold ujrzymy typowy smartfon z górnej półki. Może się trochę różni większymi ramkami zewnętrznego wyświetlacza i grubszą obudową. Użytkownik korzystający z pierwszego wyświetlacza ma dostęp do najważniejszych funkcji i działa na 4,6 calowym ekranie. Jednak większość możliwości i funkcji smartfona ukazuje się nam dopiero po rozłożeniu. Wtedy mamy do czynienia z 7, 3 calowym ekranem wykonanym z polimerowego materiału w technologii Dynamic AMOLED, Infinity Flex Display. Smartfon delikatnie zamyka się i otwiera jak książka. Widać, że wszystko tutaj zostało doskonale dopasowane. Użytkownicy tego smartfona doceniają możliwość korzystania z trzech aplikacji na ekranie. Smartfon pozwala nam na praktycznie takie same działania jak na tablecie o dobrych parametrach.

Legendarny smartfon od Motoroli

Pojawienie się nowej wersji Motoroli Razr było nie lada odkryciem. Po otwarciu już znanej klapki pojawił się dodatkowy ekran, a nie klawiatura. Było to niesamowite zaskoczenie. Składany 6, 2 calowy ekran Flex View w technologii P-OLED zapewnia niesamowitą rozdzielczość, bo aż 2142 x 876 pikseli. Docenią to miłośnicy kina, bo na tym urządzeniu możemy oglądać filmy w kinowym formacie. To kolejny telefon ze składanym ekranem, który pozwala na uzyskanie jeszcze więcej ze zwykłego telefonu. Trzeba także dodać, że obudowa tego modelu jest odporna na zachlapania, a zawias nie pozostawia szczeliny do złożeniu. Kupując ten model jednak musimy wiedzieć, że obsługuje on wyłącznie karty e-SIM.

Smartfony ze składanymi ekranami to niesamowite odkrycie i na pewno wygoda dostępna nie dla każdego, ale pokazuje, że smartfony cały czas są ulepszane i producenci potrafią zaskoczyć swoich odbiorców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here