Zapewne niejednokrotnie udało nam się zrobić łuk, z kawałka gałęzi i sznurka, nasze dziecko było tym faktem usatysfakcjonowane, jednak jak podejść do zadania wykonania go w bardziej profesjonalny sposób? Przede wszystkim robienie łuku, należy podzielić na poszczególne etapy, oraz pamiętać o konieczności uwzględnienia każdego z nich, w procesie jego ewentualnego co za tym idzie powstawania.
Wybór odpowiedniego materiału
Jak najbardziej, nie stworzymy łuku bez posiadania odpowiedniego materiału, tutaj drogą na skróty może być pozyskanie gotowych desek, choć kawałek drewna najlepiej bez sęków, w miarę prosty oraz równy gdy idzie o słoje okazuje się też dobrym rozwiązaniem. Najczęściej mówi się o drzewach owocowych choć i leszczynie, a więc gatunkach które podczas schnięcia nie tracą swoich najważniejszych właściwości.
Suszenie drewna
Zanim z naszego drewna powstanie łuk, musimy zadbać o jego suszenie a więc potocznie nazywane sezonowanie, gdyż w innym przypadku nie będzie on tak dynamiczny jak nam na tym zależy. Tutaj trzeba się dowiedzieć więcej na temat samych metod suszenia, optymalnych pod względem warunków, pory roku czy też gatunku drewna.
Wycięcie i modelowanie łuku
Kolejnym etapem, jest co za tym idzie wycięcie i modelowanie kształtu łuku, zatem z przygotowanej deski a raczej jej kawałka, zabieramy się za realizację takiego zadania poprzez ustalenie najpierw gdzie jest środek. Następnie oznaczamy to za pośrednictwem ołówka, rysujemy kształt łuku z przodu oraz uwzględniamy jego grubość, potem zabieramy się za jego wycięcie.
Profilowanie łuku
Profilowanie łuku, to nic innego jak zapewnienie mu odpowiedniego co za tym idzie kształtu. Najpierw zakładamy na niego cięciwę a następnie poprzez zastosowanie specjalnej deski do naciągania oceniamy ugięcie ramion w odpowiedni dla nich sposób.
Zabezpieczenie łuku
Na samym końcu warto nie tylko zadbać o nasz łuk, ale zabezpieczyć go przed ewentualnym zniszczeniem i uszkodzeniem, ochronić poprzez zastosowaniu lakieru lub bejcy.
Stworzenie łuku, z jednej strony wydaje się zadaniem łatwym i prostym, z drugiej dosyć skomplikowanym, jednak wraz ze zdobywaniem pewnych co za tym idzie umiejętności, realizacja takiego zadania nie będzie stanowiła dla nas żadnego problemu. Pamiętajmy, iż przygotowując w ten sposób łuk nie tylko dla siebie ale również dziecka, trzeba mu wyjaśnić iż jest to broń jaka może być bardzo niebezpieczna. Dodatkowo przedstawić mu wszystkie warunki i zasady, związane z jego użytkowaniem, tak aby nie doszło do niepotrzebnych oraz groźnych sytuacji lub zdarzeń, a sam łuk był dla niego doskonałą okazją do ciekawej zabawy.
Robienie łuku to zawsze co oczywiste precyzja oraz dokładność, coś czego nie wolno bagatelizować a nawet umiejętność bazowania na sprawdzonych metodach czy też uwzględnienie powyższego procesu jego powstawania. Najważniejszą kwestią pozostaje tutaj wybór odpowiedniego gatunku drewna, suszenia, profilowania oraz jego kształtowania, w adekwatny dla wyglądu i napięcia łuku, co zrozumiałe sposób.