Jeśli dopiero co zdążyliśmy kupić nowy smartfon to na pewno będziemy przerażeni, gdy sięgniemy do kieszeni i go tam nie znajdziemy. Wielu osobom zdarzyło się w swoim życiu zgubić telefon. Niekiedy ktoś też mógł go nam ukraść. W pierwszej chwili możemy nie wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji. Jak najbardziej warto sprawdzić, jakie opcje pozwalają nam na namierzenie i odzyskanie swojego smartfona. Modele z Androidem ale także z systemem iOS mają wiele opcji, które pozwalają na ich identyfikację. Jak znaleźć zgubiony lub skradziony telefon?

Zgubiony telefon – co robić?

Telefon, który zniknie nam z oczu możemy starać się odnaleźć przeszukując cały dom. Warto także poprosić rodzinę czy znajomych, by do nas zadzwonili, a być może telefon się odezwie pod kanapą. Jednak gdy nie słyszymy sygnału telefonu sprawa jest bardziej skomplikowana. Z pewnością wtedy warto sobie przypomnieć, gdzie korzystaliśmy wcześniej z telefonu. Być może zostawiliśmy go w sklepie lub centrum handlowym. Wtedy może się okazać, że telefon jest w niewłaściwych rękach. Zanim zgłosimy sprawę na Policję warto skorzystać z kilku opcji naszego smartfona.

Znajdź telefon po lokalizacji GPS

Dzisiaj mamy możliwość określać położenie telefonu dzięki wbudowanemu modułowi GPS. Dzięki niemu można dokładnie określić położenie w terenie. Uruchomiony GPS w połączeniu ze specjalną aplikacją pozwoli na wskazanie aktualnego miejsca, w którym znajduje się telefon. Taka aplikacja to na przykład „Gdzie jest dziecko”. Po wcześniejszej konfiguracji telefonu z aplikacją członkowie rodziny mogą widzieć siebie nawzajem i w przypadku zgubienia telefonu ta opcja może okazać się pomocna. W momencie, gdy zgubimy telefon z pomocą również może nam przyjść program antywirusowy, bo pozwala on niekiedy także na kontrolowanie lokalizacji. Mamy także możliwość uruchomić sygnał dźwiękowy na takim telefonie.

Zgubiony telefon z systemem Android

Android
fot. pixabay.com

Osoby posiadające smartfon z Androidem bardzo doceniają aplikację „Znajdź moje urządzenie”. Ta prosta aplikacja jest w stanie określić lokalizację telefonu z dokładnością do 150 m. Umożliwia ona również wysłania dzwonka i znalezienie telefonu po dźwięku. Z poziomu aplikacji mamy możliwość zablokować zgubiony telefon, zadzwonić na niego, wylogować się z konta Google, wykasować dane z urządzenia. Takie opcje z pewnością okazują się przydatne, gdy nie wiemy, gdzie jest nasz telefon. W ten sposób również zlokalizujemy smartfon dzięki stronie android.com/find Dzięki zalogowaniu się tutaj na konto Google, z którego korzystaliśmy na urządzeniu mamy możliwość określić, gdzie aktualnie jest telefon. W poziomu tej strony również założymy hasło na telefon i uniemożliwimy złodziejowi korzystanie z urządzenia.

Jak znaleźć zgubionego iPhone’a?

Apple
fot. pixabay.com

Wiele osób jako biznesowe smartfony posiada właśnie iPhone’y. W przypadku zgubienia takiego urządzenia również mamy możliwość dość szybko je zlokalizować. Funkcja „Znajdź mój iPhone” z reguły jest stale włączona na telefonie i właśnie ona umożliwi nam lokalizację urządzenia, blokadę telefonu czy wymazanie danych z telefonu. Funkcja poda nam przybliżoną lokalizację telefonu i być może dzięki temu będziemy w stanie sobie przypomnieć, gdzie zostawiliśmy telefon, albo gdzie zawędrował on z osobą, która nam go zabrała. Posiadacze najnowszych iPhone’ów mogą skorzystać z usługi „Lokalizator”.

Ukradziony telefon – jakie działania podjąć?

W sytuacji, gdy mamy pewność, że nasz telefon został ukradziony warto podjąć konkretne kroki. Bardzo ważne jest, by zablokować kartę SIM i poprosić o duplikat. To pozwoli nam na ciągłe używanie starego numeru telefonu. Operatorzy z reguły bardzo szybko wykonają dla nas taką usługę. Warto również powiadomić Policję, że nasz telefon został skradziony i nie możemy go odnaleźć. Istnieje baza telefonów skradzionych, więc również tutaj możemy podać nasz telefon i to pozwoli na przykład właścicielom komisów czy kupcom ustalić, czy telefon nie został skradziony. W ten sposób także mamy jakieś szanse na odnalezienie naszego telefonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here