Współczesne smartfony posiadają mnóstwo możliwości i funkcji, więc niekiedy stajemy przed dylematem, jaki smartfon kupić. Jednak nie dla każdego najnowsze modele smartfonów okazują się praktyczne. Właśnie tak jest ze starszymi osobami. Seniorzy nie robią zdjęć telefonem, nie odbierają maili. Oczekują tylko i wyłącznie możliwości komunikowania się z najbliższymi. Właśnie dlatego wybór smartfona dla osoby starszej nie jest taki prosty. Trzeba znaleźć model, który będzie prosty w obsłudze i posiadał dość czytelny wyświetlacz. Jaki model dla seniora wybrać?

Telefon dla seniora – jaki powinien być?

  • Duża klawiatura

Myśląc o tym, jaki telefon sprawdzi się starszej osobie warto zwrócić uwagę na klawiaturę. Seniorzy mają problemy ze wzrokiem, więc duża, wyraźna klawiatura jest wręcz koniecznością. Fizyczna i z oddzielnie ulokowanymi klawiszami klawiatura okazuje się najlepszą opcją dla starszej osoby. Korzystanie z niej nie będzie żadnym problemem. Wyraźne cyfry i litery ułatwią korzystanie z tego urządzenia. Warto dlatego zwrócić uwagę na konstrukcję klawiatury telefonu i na tym się skupić wybierając model dla starszej osoby.

  • Czytelny wyświetlacz
smartfon
fot. pixabay.com

Tak samo ważną cechą jak klawiatura w telefonie dla seniora jest wyświetlacz. Musi on być dość duży, ale przede wszystkim wyraźny. Wtedy starsza osoba nie będzie miała problemu z odczytaniem smsa czy wprowadzeniem numeru telefonu. Czcionki w telefonach są bardzo różne, więc warto zwrócić uwagę na to, czy starsza osoba będzie w stanie odczytać domyślną. Wyświetlacz telefonu dla smartfona nie powinien także męczyć zbytnio wzroku. Warto także zwrócić uwagę na to, czy telefon, który planujemy wybrać nie ma zbyt trudnego interfejsu.

  • Przycisk SOS

Telefony dedykowane specjalnie osobom starszym są wyposażone w przycisk SOS, który po wciśnięciu łączy z wcześniej ustalonym numerem telefonu lub wysyła sms z prośbą o pomoc. Jeśli babcia lub dziadek niekiedy sobie nie radzą i się o nich martwimy, to taka opcja może bardzo się przydać. Dodatkowo w wielu smartfonach montuje się również przycisk do blokady klawiatury. Niektórym osobom ta opcja także jest niezbędna.

  • Pojemna bateria

Urządzenia elektroniczne, a szczególnie te z których korzystają osoby starsze powinny posiadać pojemną baterię i jak najbardziej warto zwrócić na to uwagę podczas zakupu. Telefon z dużym ogniwem będzie trzeba dużo rzadziej ładować i to duży plus dla starszej osoby, która może się tego stresować. Ciekawym rozwiązaniem są także podstawki ładujące, które wiele ułatwiają. Wtedy wystarczy tylko umieszczać na nich telefon i jest on cały czas ładowany. To pozwala również na uniknięcie sytuacji, że telefon będzie rozładowany czy starsza osoba będzie miała problem z jego zlokalizowaniem.

  • Solidny głośnik
dla seniora
fot. pixabay.com

Telefon dla seniora to nie smartfon do 500 zł i tutaj trzeba zwracać uwagę na inne parametry. Bardzo ważne jest, by telefon posiadał solidny głośnik. Słuch starszej osoby się pogarsza i niekiedy trzeba z nią bardzo głośno rozmawiać. Jak najbardziej dlatego warto postawić na telefon z solidnym głośnikiem, który zapewni wyraźne dźwięki. Starsze osoby doceniają również funkcję głośnomówiącą, dzięki czemu mogą wykonywać inne czynności prowadząc rozmowę.

  • Wbudowana latarka i radio

Starsze osoby nie korzystają z najnowszych rozwiązań techniki, ale doceniają niektóre opcje w swoich telefonach. Wiele modeli posiada właśnie latarkę i radio. Latarka niekiedy się przyda, gdy starsza osoba będzie czegoś szukała i niezbędne okaże się dodatkowe oświetlenie. W telefonach z latarką bardzo łatwo ją włączymy i telefon zacznie świecić. Radio to również ciekawa opcja, którą doceniają seniorzy. Jak najbardziej warto je mieć, bo starsze osoby niekiedy nie wyobrażają sobie dnia bez radia i nowej porcji najnowszych informacji. Warto zwrócić uwagę na tę opcję.

Kontakt ze starszą, schorowaną osobą jest konieczny i dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy telefon z którego będzie korzystać starsza osoba będzie wygodny i prosty w obsłudze. Dzięki temu senior świetnie poradzi sobie z wykonywaniem połączeń i wysyłaniem smsów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here