Jak skonfigurować router

Konfiguracja domowego WiFi, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się zadaniem skomplikowanym, jest jednak stosunkowo prosta. Każda osoba, nawet taka, która nie specjalnie czuję się dobrze w tym temacie, jest w stanie samodzielnie wykonać tego rodzaju zadanie. Przede wszystkim konfiguracja routera powinna przebiec w ten sposób, aby połączenie WiFi które uzyskamy było w pełni bezpieczne. Warto również wiedzieć jakie są ustawienia routera WiFi można i warto je zmienić. Zatem jak skonfigurować router?

Podłączenie routera

W pierwszej kolejności powinniśmy przystąpić do podłączenia routera który właśnie otrzymaliśmy od dostawcy internetu. Oczywiście istnieje możliwość że taki router zostanie nam podłączony i skonfigurowany przez technika, który przyjedzie na miejsce i dokona tego w imieniu naszego dostawcy. Niemniej jednak często umowy o internet podpisywane są online. Wówczas router przychodzi do nas pocztą i musimy poradzić sobie samodzielnie. Jednak jak wyżej wspomnieliśmy jest to bardzo prosta czynność. W przypadku gdy nasz router będziemy łączyć z komputerem kablem to wystarczy, że router podłączymy do prądu, jednym kablem do internetu a drugim do komputera. W tym wypadku możemy powiedzieć że zadanie mamy wykonane. Kiedy jednak chcemy korzystać z internetu poprzez WiFi to powinniśmy również na naszym urządzeniu wykryć sieć i połączyć się z nią poprzez hasło dostępowe. Oczywiście takie hasło musi nam być również dostarczone przez dostawcę internetu.

Jak skonfigurować router?

Jak skonfigurować router?Aby skonfigurować router powinniśmy się przede wszystkim z nim połączyć. Wówczas w przeglądarce internetowej powinniśmy wpisać adres IP routera. Jeśli adres zostanie wpisany prawidłowo to pojawi nam się okienko, w którym będziemy mogli się zalogować. Login i hasło również powinno zostać nam dostarczone przez operatora. Niemniej jednak hasła i nazwy adminów do poszczególnych modeli routerów oczywiście znajdziemy w internecie.

Co możemy skonfigurować w routerze?

Przede wszystkim możemy zmienić hasło dostępu do naszej sieci WiFi. Wiadomo, że dostarczone hasło przez operatora jest szeregiem wielu literek i cyferek, które nie są łatwe do zapamiętania. Dlatego warto zmienić hasło do WiFi na takie które będzie dla nas łatwe do zapamiętania i przede wszystkim będzie wymyślonym przez nas hasłem dzięki czemu nasza sieć będzie w pełni bezpieczna. Oczywiście konfiguracja routera pozwala również na ustawienie przekierowania portów. Funkcja ta pozwoli ma znaczne ułatwienie rozgrywek online. Możemy również zmodyfikować działanie firewalla który jest wbudowany w router. Oczywiście jeśli po jakimś czasie okaże się że dokonane przez nas zmiany nie działają albo chcemy się z nich wycofać to zawsze możemy wrócić do ustawień fabrycznych.

Jak więc widać proces konfiguracji routera jest zadaniem prostym i nie wymaga specjalistycznej wiedzy informatycznej. Z zadaniem poradzi sobie każdy z nas, niemniej jednak potrzeba do tego troszeczkę cierpliwości i czas. Warto jednak rozważyć rozwiązanie tego zadania w pojedynkę, albowiem oszczędzimy trochę pieniędzy a także nauczymy się nowej i bardzo przydatnej czynności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here