ekrany monitora
fot. pixabay.com

Wybierając sprzęt elektroniczny taki jak monitor z pewnością zwracamy dużą uwagę na to, jaki rodzaj wyświetlacza posiada dany model. Nie jest nam to obojętne szczególnie, gdy ma to być komputer do pracy. Spędzimy przy nim wiele godzin dziennie, więc musimy zadbać o to, by nasze oczy jak najmniej się męczyły. Nasz komfort jest ważny i dlatego warto się przyjrzeć specyfikacji ekranu monitora, którego chcemy kupić. Popularność dzisiaj zyskują ekrany IPS, tak samo jak wyświetlacze AMOLED w smartfonach. Czym jest matryca IPS?

Matryca IPS – odkrycie na rynku

IPS czyli inaczej In-Plane Switching ma już swoje lata, ponieważ po raz pierwszy przedstawił ją światu koncern Hitachi. Czym tak naprawdę jest ta matryca? Została stworzona w celu wyeliminowania problemów, z jakimi musieli się mierzyć użytkownicy ekranów TN. Jej twórcy sprawili, że obraz bardzo się polepszył. Stało się tak dzięki zmianie położenia całego kryształu. Inżynierowie ułożyli go równolegle do siebie, zamiast prostopadle. Jak się później okazało, dało to bardzo dobry rezultat. Różnicę mogliśmy zobaczyć w odwzorowaniu kolorów oraz szerszych kątach widzenia. Przyjrzyjmy się bliżej charakterystyce matryc IPS.

Charakterystyka matryc IPS

ekran
fot. pixabay.com

Monitorów w sklepach znajdziemy dzisiaj bardzo dużo, jednak na popularności zyskały ekrany IPS. Można nawet powiedzieć, że jest to najpopularniejszy typ matryc. Urządzenia z tym rodzajem wyświetlacza trafiają w potrzeby graczy, miłośników kina, a także osób, które pracują przy komputerze długie godziny. Dzieje się tak za sprawą kilku elementów. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Matryce IPS są wyjątkowe pod co najmniej kilkoma względami. Trzeba zaznaczyć, że niesamowita jest ich konstrukcja. Zastosowano tutaj takie rozwiązanie, jakim jest ruch ciekłych kryształów w kierunku równoległym do powierzchni ekranu. Zastosowanie tej najnowszej technologii okazało się bardzo trafne i przyniosło dobre korzyści. Rozproszenie światła matrycy została bardzo zredukowane, więc również powiększyły się kąty widzenia. Zaskakująco dobrze przedstawiają się także kolory i ich odwzorowanie. To ogromny plus matryc IPS.

Wiele osób sięga po monitory z ekranami IPS również dlatego, że w tej technologii zostały niesamowicie oddane kolory. Jeśli zależy nam na tym, by móc cieszyć się pięknym obrazem to warto wybrać ten rodzaj ekranów. Miłośnicy kina, gracze na pewno będą zadowoleni z korzystania z takich ekranów.

Odwzorowanie czerni i czas reakcji

czerń ekranu
fot. pixabay.com

Osoby, które wybierają monitor dla siebie bardzo często zwracają również uwagę na odwzorowanie czerni. Nie można narzekać na żywe kolory w ekranach IPS, natomiast jeśli chodzi o odwzorowanie czerni to można śmiało powiedzieć, że nie jest ono doskonałe, wręcz nieco słabsze niż w innych matrycach. Wprawne oko obserwatora może dostrzec odcienie szarości patrząc niekiedy na czarne barwy ekranów z tą technologią. To jedna z cech, która może się okazać małą wadą.

Trzeba przyznać, że monitory bardzo często wybierają gracze i dla nich istotnie ważny jest czas reakcji. Inni użytkownicy może nie aż tak bardzo będą przykładać do tego dużą wagę. Czym jest czas reakcji? Określa on, jak długo ekran monitora będzie realizował polecenia użytkownika. Teraz już wiemy, dlaczego jest to tak istotne dla graczy. Niektóre modele ekranów IPS mogą się pochwalić wręcz błyskawicznym działaniem bo 1 ms. Profesjonalni gracze na pewno docenią taki monitor.

Częstotliwość odświeżania i rozdzielczość

Wiele czynników trzeba wziąć pod uwagę, gdy kupujemy dobry monitor, ale na pewno nie można zapomnieć o częstotliwości odświeżania. Czym więcej klatek animacji ekran jest w stanie wyświetlić w ciągu jednej sekundy tym lepiej. Ekrany IPS mogą się pochwalić dobrymi wartościami tego parametru. Rewelacyjna płynność animacji nie będzie nam męczyła wzroku. Na pewno docenią to osoby pracujące przy komputerze. Jeśli zastanawiamy, się jaki smartfon kupić na pewno też zwrócimy uwagę na rozdzielczość ekranu.

Możemy mieć osobiste preferencje jeśli chodzi o rozdzielczość ekranu. Dzisiaj mamy możliwość wybierać w urządzeniach wszelkiego typu. Czym większą rozdzielczość będzie miał monitor, który wybierzemy tym więcej detali zobaczymy na ekranie. Jedni użytkownicy oczekują rozdzielczości Full HD, a inni już 4K. Z pewnością rozdzielczość również musimy wziąć pod uwagę kupując monitor IPS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here