Myśląc o zakupie monitora do komputera każdy staje przed nie lada wyzwaniem. Modeli w sklepach jest bardzo dużo i jak tutaj się zdecydować na konkretny model. Czym w ogóle się kierować podczas podejmowania takiej decyzji? Monitor do komputer, przy którym będziemy pracować musi mieć odpowiednie parametry, bo tylko wtedy zapewni nam niesamowity komfort użytkowania. Każdy też ma inne wymagania i upodobania, więc trzeba ocenić, na czym nam najbardziej zależy. Popularne i dostępne monitory na rynku spełnią oczekiwania każdego użytkownika.

Ważne parametry monitorów

Jeśli chcesz kupić jak największy monitor, bo taki będzie najlepszy, to warto tę kwestię przemyśleć jeszcze kilka razy. Niekoniecznie największy monitor będzie najkorzystniejszą opcją. Chcemy uzyskać komfort pracy na takim urządzeniu, więc niekiedy monitor 19 czy 20 calowy będzie dobrą wielkością. Wszystko zależy również od tego, ile miejsca mamy na swoim biurku. Monitor nie powinien być ustawiony bliżej niż 50 cm od naszych oczu. Pomocna przy wyborze jest również zasada, że całość ekranu monitora powinniśmy ogarnąć wzrokiem bez konieczności poruszania głową. To sprawi, że korzystanie z komputera nie będzie dla nas męczące.

Proporcje ekranu monitora

Bez względu na to, czy chcemy kupić monitor dla gracza czy będzie on miał inne przeznaczenie warto zwrócić uwagę na proporcje ekranu monitora. Najczęściej spotkamy się z modelami, które posiadają ekrany w proporcjach 16:9. Ten panoramiczny format oferuje nam rozdzielczość m.in. 1920 x 1080. Będzie ona zadowalająca i na pewno pozwoli na uzyskanie dobrej jakości obrazu.

ekran
fot. pixabay.com

Osoby pracujące na komputerze doceniają monitory z ekranami o proporcjach 21:9. Dzięki takiemu formatowi mamy do dyspozycji całą przestrzeń monitora, bez czarnych pasków u góry i na dole. Takie rozwiązanie spodoba się również graczom. Monitor do domu i oglądania filmów z takimi proporcjami również okaże się dobrym wyborem.

Rozdzielczość monitora

Rozdzielczość monitora ma ogromne znaczenie, jeśli nasza praca jest związana z grafiką lub po prostu chcemy dość często oglądać filmy właśnie na komputerze. Jak najbardziej warto wybrać monitor, który będzie w stanie pokazać więcej szczegółów na ekranie. Większe monitory z dobrą rozdzielczością na pewno się sprawdzą w takiej roli. Popularne dziś rozdzielczości to:

  • Full HD (1920×1080) – rozdzielczość najczęściej spotykana w monitorach, która wystarcza do codziennego użytkowania monitora. Praca biurowa, oglądanie filmów, granie w gry komputerowe będzie przyjemnością na takim urządzeniu. Monitory Full HD nie są kosmicznie drogie, więc to też ich zaleta.
  • QHD – wymagający użytkownicy doceniają monitory z rozdzielczością QHD (2560×1440). Znajdziemy ją raczej w większych monitorach, chociażby takich co mają 27 cali i więcej.
  • 4K Ultra HD (3180×2160) – graficy i gracze wybierają większe monitory z najlepszą rozdzielczością i na pewno widać różnicę gdy korzystamy z takiego profesjonalnego monitora.

Kąty widzenia w monitorach

monitor
fot. pixabay.com

Monitory mają bardzo różne przeznaczenie, ale jeśli przy nich pracujemy to na pewno ważnym parametrem są kąty widzenia monitora. Warto na ten parametr spojrzeć, zanim się zdecydujemy na wybór monitora. Szerokie kąty widzenia czyli takie powyżej 170 stopni pozwalają nam na komfort oglądania obrazu na monitorze bez względu na to czy odchylimy ekran do tyłu czy na bok. Kąty widzenia poniżej 160 stopni mogą nieznacznie utrudniać nam pracę i na pewno komfort użytkowania takiego urządzenia będzie niższy. Na ten parametr szczególną uwagę zwracają osoby, które codziennie pracują przy komputerze i to przez kilka godzin. Monitor do biura musi mieć odpowiednie kąty widzenia. Najszersze kąty widzenia oferują matryce typu IPS – bo jest to aż 178 stopni w pionie i poziomie.

Ergonomia w monitorze

Wygoda pracy przy komputerze w głównej mierze zależy od tego, czy mamy możliwość regulacji położenia ekranu. Wysokość jak i kąt nachylenia monitora z reguły można dopasować do swoich upodobań. Ma to znaczenie, ponieważ pracując czy ucząc się przy monitorze musimy mieć komfortowe warunki. Niektóre modele monitorów posiadają również funkcję pivot. Dzięki niej można obrócić monitor o 90 stopni do pionowej pozycji. Niekiedy okazuje się to bardzo przydatne. Dobrze jeśli również mamy możliwość zamontować monitor na uchwytach, co dla niektórych jest konieczne. Najważniejsze, żeby wybrać monitor, który spełni nasze własne upodobania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here