Smartfony to urządzenia, z których korzystamy codziennie. Towarzyszą nam w pracy, w podróży, podczas wakacji czy rodzinnego spotkania. Są bardzo pomocne, ale i niekiedy narażone na wszelkiego rodzaju zniszczenia czy na przykład kontakt z wodą. Wypadki zdarzają się każdemu, dlatego ryzyko zalania telefonu sokiem jest prawdopodobne. Jak najbardziej musimy wiedzieć, co zrobić w sytuacji, gdy telefon wpadnie do wody, zamoknie podczas deszczu lub dziecko wyleje na niego napój. Kilka wskazówek może pomóc w spróbowaniu ratowania sytuacji i oczywiście samego telefonu przede wszystkim. Co robić, a czego unikać? Gdzie naprawić zalany smartfon?
Zalany telefon – pierwszy ratunek
Niekiedy zastanawiając się nad tym, jaki smartfon kupić, myślimy o wyborze wodoodpornego smartfona. Wtedy nie jest mu straszne zalanie. Jednak nie każdy model ma taką super moc. Smartfony są narażone na wiele czynników i także nieprzewidziane zdarzenia, zalanie, pochlapanie wodą. To wszystko może uszkodzić elektronikę, więc gdy zdarzy się sytuacja, że telefon będzie miał kontakt z cieczą trzeba szybko pośpieszyć mu na pomoc. Zalanie może powodować zwarcia, a nawet korozję metalu, więc warto temu zaradzić.
Uszkodzenia telefonu po niespodziewanym zdarzeniu mogą być bardzo różne i ma na to wpływ fakt, jaką cieczą zostanie zalany telefon. Woda słodka jest mniej szkodliwa, ale może powodować korozję na przykład na płycie głównej. Niebezpieczne jest zalanie słodkim napojem, bo zawartość cukru sprawia, że trudno osuszyć i wyczyścić telefon. Lepiej trzymać z daleka soki od telefonu. Warto również pamiętać, że nawet wodoszczelny telefon nie jest odporny na działanie słonej wody, więc lepiej nie wchodzić z nim do wody.
Objawy zalania telefonu
Zalanie telefonu ma zły wpływ na jego funkcjonowanie. Nawet wysuszony smartfon może nie działać tak, jak wcześniej. Bardzo często przyciski lub ekran przestają reagować na dotyk, smartfon się wyłączy i działa zdecydowanie wolniej, bateria może się szybciej rozładowywać. To tylko niektóre z objawów, które mogą świadczyć o tym, że smartfon został uszkodzony i ucierpiał na zalaniu. Skutki zalania smartfony mogą pokazywać dopiero po jakimś czasie, więc warto obserwować telefon przez kilka dni i ustalić, czy wszystko jest w porządku.
Co zrobić z zalanym telefonem?
Jeśli zdarzy się nam zalanie telefonu na pewno będziemy się starali go uratować. W tym celu warto od razu pamiętać o kilku krokach. Jak najbardziej natychmiast po zalaniu trzeba wyłączyć telefon lub go nie włączać, gdy był wyłączony. Jeśli tylko jest taka możliwość to należy otworzyć obudowę i wyjąć baterię. Następnym krokiem jest wyjęcie wszystkich ruchomych elementów, takich jak karty SIM, karty pamięci, szufladki i zaślepki. W ten sposób umożliwimy przepływ powietrza do wnętrza telefonu, a jest to konieczne, by on dobrze wysechł. Na pewno warto później osuszyć i przeczyścić ręcznikiem papierowym wszelkie ruchome elementy, które udało się nam osuszyć. Wtedy już pozostaje nam umieszczenie telefonu w przewiewnym i ciepłym pomieszczeniu, by telefon mógł się suszyć. Niekiedy jednak jest konieczne oddanie smartfona do specjalisty, który spróbuje go naprawić po zalaniu. Warto opisać całe zdarzenie zalania, by specjalista mógł dobrze naprawiać smartfon. Inaczej sytuacja wygląda z telefonem, który ma pękniętą obudowę lub ekran, a został zalany. Wtedy najlepiej samodzielnie nie próbować naprawiać telefonu.
Czego nie robić, gdy telefon zostanie zalany?
Niektóre działania, jakie można by podjąć w przypadku zalanego smartfona tylko mogą pogorszyć sytuację, więc warto wiedzieć, czego należy unikać. Jak najbardziej nie można uruchamiać telefonu po zalaniu, a już tym bardziej podłączać go do prądu, ponieważ to może doprowadzić do wybuchu akumulatora. Musimy również unikać suszenia telefonu suszarką, na grzejniku czy na słońcu, bo podgrzewanie urządzenia może doprowadzić do uszkodzenia płyty głównej. Nie jest wskazane także potrząsanie telefonem czy korzystanie ze sprężonego powietrza, bo to może wepchnąć ciecz jeszcze głębiej.
Telefon może ulec zalaniu, ale wtedy najlepiej podjąć podstawowe kroki, by go osuszać, a jeśli to nic nie da to najlepiej oddać smartfon specjaliście. Wtedy będziemy mieć pewność, że nie uszkodzimy telefonu jeszcze bardziej.