W dzisiejszych czasach wiele osób musi korzystać z komputera w swoim miejscu pracy. Dla wielu jest to wręcz jedyne narzędzie pracy. I choć głównie zastanawiamy się, jakie wyposażenie biura będzie niezbędne, bez względu na to czy domowego czy stacjonarnego warto też wiedzieć, jakie aplikacje pomogą nam w codziennej pracy. W zależności od wykonywanego zawodu różne aplikacje okażą się dla nas najlepsze, ale część z nich jest bardzo uniwersalna. Warto zwrócić uwagę na programy, które pomogą sprawnie komunikować się z zespołem czy edytować dokumenty. Jakie aplikacje do pracy są niezbędne?

Windows 10 Pro – system operacyjny dla firm

Większość osób, które pracują na komputerze posiada sprzęt z systemem operacyjnym Windows 10. Mamy możliwość znaleźć go w kilku wersjach i dla firm odpowiednia będzie wersja Pro. Zastosowano w niej wiele dodatkowych funkcji i ułatwień, co doceni na pewno każdy pracownik. Wszystkie laptopy i komputery do pracy powinny posiadać ten system operacyjny. Windows 10 Pro posiada dodatkowe zabezpieczenia oraz ułatwienia. Wiele osób doceni tutaj zdalne logowanie, łączenie z domeną, przydzielanie dostępu. Tego typu funkcje będą przydatne firmom. Bez problemu będzie można dzięki temu sprawnie rozdzielić pracę.

fot. pixabay.com

Wybierając oprogramowanie czy system operacyjny dla swojego sprzętu warto zwrócić uwagę na to, że koniecznie musi ono być legalne. Choć powinna to być sprawa oczywista to nie zawsze tak jest. Jak najbardziej wiele zyskujemy dzięki oryginalnemu oprogramowaniu, np. wszelkie aktualizacje, wsparcie techniczne, ochronę przed atakami hackerskimi. I wtedy przede wszystkim działamy zgodnie z prawem.

Pakiet narzędzi i aplikacji do pracy – Microsoft 365

Osoby, które wykonują pracę zdalną z pewnością doceniają pakiet narzędzi i aplikacji Microsoft 365. To wszelkie aplikacje biurowe, między innymi programy takie jak Word, Excel, PowerPoint. Bez nich wręcz ciężko funkcjonować w biurze. Kolejną zaletą jest fakt, że gdy wszyscy pracownicy korzystają z tych samych programów nie ma problemu z otwieraniem plików, wymianą danych czy pracą na tym samym dokumencie jednocześnie. Oprócz tego pakiet Microsoft 365 pozwala na korzystanie z poczty elektronicznej Outlook i dostajemy także 1 TB przestrzeni dyskowej w chmurze OneDrive. Pakiet Microsoft 365 został stworzony całkowicie z myślą o pracy zdalnej. Oprócz routerów i dostępu do Internetu musimy posiadać również takie programy i aplikacje.

Komunikatory internetowe do pracy

gra
fot. pixabay.com

Pracując zdalnie bardzo często trzeba komunikować się z całym zespołem, niekiedy wręcz działamy w kilka osób i przydatne okazują się wtedy komunikatory internetowe. Za ich pomocą bardzo łatwo i wygodnie połączymy cały zespół. Świetnym narzędziem jest Microsoft Teams. Wybierając pakiet wspomniany wcześniej na pewno będziemy korzystać z tego narzędzia. Doskonałą alternatywą okazuje się również Google Hangouts czy Zoom. To tylko niektóre komunikatory, ale na pewno sprawdzone i używane przez wiele osób. Właśnie w ten sposób szybko i sprawnie będzie można pracować w zespole.

Antywirusy i programy do kopii zapasowej

Ze służbowym sprzętem nie ma żartów i na pewno wszelkie laptopy, drukarki wybieramy rozsądnie i stawiamy na ich jakość. Trzeba także wiedzieć o tym, że musimy chronić nasze dane przed atakami hackerskimi czy wirusami. Poufne dane mogłyby trafić w niepożądane ręce, więc jak najbardziej trzeba zdecydować się na kupno solidnego antywirusa. Odpowiedni będzie w stanie wykryć złośliwe oprogramowanie czy zabezpieczyć komputer przed jeszcze innymi niebezpieczeństwami, jakie są dzisiaj spotykane.

Na komputerach i laptopach firmowych z pewnością przechowujemy poufne ale i ważne dane. Na pewno warto robić ich kopię zapasową, bo dysk może ulec uszkodzeniu, laptop może nie chcieć się włączyć, czy sprzęt firmowy może po prostu zostać skradziony. Właśnie z tych powodów konieczne okazuje się wykonywanie kopii zapasowej. Unikniemy wtedy niepotrzebnego stresu.

Praca w biurze rządzi się swoimi prawami i gdy nie zapomnimy o odpowiednich aplikacjach i narzędziach to bardzo ją sobie ułatwimy. Zdecydowanie warto pomyśleć o tym, by pracować na najlepszych aplikacjach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here