Prowadzenie swojej firmy to nie lada wyzwanie i na pewno trzeba pamiętać o wielu sprawach, by biznes się rozwijał. Ważną kwestią jest również bezpieczne przechowywanie danych firmowych oraz osobowych. Klienci liczą na profesjonalne usługi i również muszą być pewni, że ich dane są w odpowiedni sposób zabezpieczone. Wyposażenie biura to nie tylko komfortowe meble i sprzęt do pracy, ale właśnie również wszelkiego rodzaju zabezpieczenia. Obecne wymogi RODO również wymagają stosowania wielu czynności w celu ochrony danych. W przeciwnym razie może się to wiązać z karami. W jaki sposób najlepiej chronić dane w firmie?

Program antywirusowy – podstawowa ochrona

wirus
fot. pixabay.com

Dane w firmie są narażone na ataki z sieci i warto jak najlepiej chronić się przed taką utratą danych. Wiązałoby się to z dużym niebezpieczeństwem dla firmy, więc warto pomyśleć o dobrym oprogramowaniu, które pozwoli nam zabezpieczanie wszelkich plików, haseł, itp. Antywirus posiada kilka opcji i przede wszystkim skanuje wszystkie pliki pod kątem infekcji i bardzo łatwo może wyłapać każdą nieprawidłowość i potencjalne niebezpieczeństwo. Wszystkie laptopy i komputery w biurze powinny posiadać oryginalny program antywirusowy. Będzie on sprawdzał także w czasie rzeczywistym, czy nie jesteśmy atakowani przez wirusy. Antywirusy przeznaczone dla firm są regularnie aktualizowane, więc ma się pewność, że ochrona działa jak najbardziej skutecznie. Płatne antywirusy oferują także więcej funkcji i indywidualne wsparcie techniczne, co okazuje się idealne dla firm.

Filtr prywatyzujący

Ciekawą i bardzo skuteczną formą ochrony danych są filtry prywatyzujące. Właśnie dzięki takiej specjalnej folii, którą się nakleja na monitor, wyświetlana zawartość jest widoczna tylko dla użytkownika, a osoby z otoczenia spoglądające na monitor będą widziały jedynie czarny ekran. Takie rozwiązanie sprawdza się w biurach, gdzie mamy stanowiska pracy tuż obok siebie, a nie chcemy by inni nam zaglądali w monitor. Osoby wykonujące pracę zdalną również doceniają takie filtry, bo wtedy jesteśmy zabezpieczeni, jak pracujemy na lotnisku, w pociągu. To prosta opcja zabezpieczająca, ale bardzo skuteczna.

Niszczarki do dokumentów

niszczarka
fot. pixabay.com

W firmie korzystamy z wielu dokumentów, tworzymy faktury, dostajemy różne pisma od urzędów. Właśnie dlatego potrzebujemy urządzenia, które pozwoli w łatwy sposób usunąć już niepotrzebne dokumenty, a które mogłyby zawierać poufne dane. Jak najbardziej warto pomyśleć o niszczarce, bo poradzi ona sobie nie tylko ze zniszczeniem danych na papierze, ale również potnie płyty, folię. Nawet nieumyślne udostępnienie jakichś danych przez firmę jest karane, więc dlatego tak konieczna jest niszczarka w firmie. Zaraz po drukarce okazuje się to niezbędne narzędzie.

Szyfrowanie danych na dysku

Bezpieczeństwo danych na dysku komputerowym jest zagrożone i jak najbardziej opłaca się pomyśleć o całkowitym szyfrowaniu danych na dyskach komputerowych. Szczególnie te w laptopach są narażone na niebezpieczeństwo, bo ktoś może je ukraść albo zgubimy laptopa. Najmocniejsze hasła do Windowsa nie są aż tak dużą ochroną, więc warto pomyśleć o szyfrowaniu. Warto wybierając podzespoły komputerów firmowych decydować się na samoszyfrujące dyski SSD. Popularne aplikacje do szyfrowania dysków również się sprawdzą. Warto o tym pomyśleć, by dane były bezpieczne.

Pendrive z szyfrowaniem

Na komputerach w firmie posiadamy programy i aplikacje niezbędne do pracy, więc to oczywiste, że chcemy chronić te urządzenia przed wszelkimi atakami i wyciekiem poufnych danych. Jednak bardzo popularnym nośnikiem danych jest także pendrive. Bardzo często na niego zgrywa się potrzebne dokumenty dla klienta na spotkanie. Warto właśnie dlatego pomyśleć o wyborze pendrive’a, który będzie zapewniał wysoki poziom bezpieczeństwa dzięki szyfrowaniu. Bardzo się opłaca kupić taki pendrive i w ten sposób także chronić dane. Szyfrowanie zamienia tekst na taki, którego nie da się normalnie odczytać. To podstawowa forma ochrony danych na pendrive’ie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here