Monitor to nieodłączna część komputera. Bez niego po prostu nie zrobimy nic, nawet jeśli mamy nie wiadomo jak dobry komputer. Jak najbardziej monitor jest niezbędny, ale niekiedy nie jest tak łatwo go wybrać. Warto sprawdzić, jakie modele są dostępne i czym w ogóle się kierować wybierając go dla siebie. Nawet użytkownicy laptopów niekiedy decydują się na wybór monitora, by uzyskać dodatkową przestrzeń roboczą. Monitor do biura z pewnością musi mieć odpowiednie parametry. A monitor do domu? Jak duży powinien być? Na którym bardzo przyjemnie będzie można oglądać filmy?

Monitor doskonały – jaki?

Trzeba śmiało powiedzieć, że monitor uniwersalny nie istnieje i inny sprawdzi się jako monitor dla gracza, a właśnie zupełnie inny taki, którego będziemy używać w domu. Przede wszystkim trzeba się zastanowić nad przeznaczeniem danego sprzętu. Wtedy właśnie wiemy, jakie parametry powinien mieć taki monitor, bo wiemy, czego się spodziewać. Jak najbardziej dzisiaj mamy bardzo szeroki wybór monitorów, więc trzeba trochę czasu, by znaleźć ten odpowiedni model.

gra
fot. pixabay.com

Monitor do domu z pewnością nie musi być tak dobrym sprzętem, jak monitor do pracy. Jeśli na monitorze będziemy tylko przeglądać internet, edytować dokumenty, oglądać zdjęcia i filmy to nie potrzebujemy sprzętu o bardzo wysokich parametrach. Jak najbardziej jednak warto zwrócić uwagę na co najmniej kilka parametrów monitora.

  • Rozdzielczość monitora

Rozdzielczość monitora ma znaczący wpływ na to, jaki obraz ujrzymy i do codziennego domowego użytku bardzo się sprawdzą monitory o rozdzielczości Full HD. Dzisiaj jest to już standardowa rozdzielczość, jednak pozwoli ona na komfortowe przeglądanie Internetu czy oglądanie filmów i zdjęć. Z pewnością monitor z tą rozdzielczością pokaże nam wiele szczegółów. Do domowego użytku ta rozdzielczość okaże się odpowiednia i wystarczająca.

  • Format

Ogromne znaczenie, jeśli chodzi o monitor ma również wielkość ekranu i jego format. Jak najbardziej warto również na to zwrócić uwagę. Nie zawsze mamy możliwość ustawić na biurku większy monitor, bo po prostu nie pozwalają na to warunki. Warto jednak ocenić, jaki format ekranu pozwoli nam na komfortową pracę. Najbardziej uniwersalny wybór to 16:9 lub 16:10. Te panoramiczne formaty sprawiają, że praca na takim monitorze będzie przyjemna, bo obraz będzie wyglądał naturalnie i przejrzyście.

  • Powłoka

Mając biurko tuż przy oknie wiele osób narzeka na fakt, że niekiedy w monitorze odbija się światło i ciężko się z niego korzysta. Również wykonując na domowym komputerze tylko niewiele rzeczy może to być uciążliwe i warto dlatego zdecydować się na zakup monitora z matową powłoką. Okazuje się ona niezastąpiona i nie są jej straszne nawet ostre promienie słoneczne. Błyszczące powłoki monitora są doskonałe dla osób, które pracują na komputerze i chcą uzyskać dobre kolory. Jak najbardziej graficy docenią monitory z taką powłoką.

Rodzaje monitorów – które lepsze?

monitor
fot. pixabay.com

Wśród nowoczesnych monitorów znajdziemy modele, które cechują się ogromną wyjątkowością i popularne dzisiaj są monitory z zakrzywionymi ekranami, tzw. curved. Od kilku lat są znane na rynku i mają wielu swoich zwolenników. Gracze uwielbiają takie modele, więc monitor tego typu okaże się doskonałym prezentem dla nastolatka. Pozwoli on na zanurzenie się w obrazie czyli w swojej ulubionej grze. Zakrzywione ekrany są również doceniane za to, że nie męczą tak szybko wzroku. Można korzystać z takiego monitora nawet kilkanaście godzin. Jednak taki monitor nie jest doskonały do oglądania filmów, bo w zależności od tego, pod jakim kątem patrzymy w jego stronę będziemy widzieć obraz lepiej lub gorzej.

Jak widać wybór monitora to dość osobista kwestia i trzeba dopasować model do swoich osobistych upodobań i przeznaczenia. Popularnością dzisiaj cieszą się także monitory OLED. Modele wyprodukowane w tej technologii są bardzo cienkie i jaśniejsze oraz mają większą skalę barw. Wybierając monitor musimy ustalić, na czym tak naprawdę zależy nam najbardziej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here