Ulewanie jest u niemowlaka, zjawiskiem nader często spotykanym wiele matek niemal od razu martwi się, czy nie jest to coś niepokojące oraz jednocześnie nie oznacza sygnału, iż nasze dziecko ma nie lada problem z połykaniem pokarmu. Warto więc nie tylko dowiedzieć się więcej na ten temat, ale też uświadomić, iż nie ma żadnego powodu do zbyt poważnego jednocześnie niepokoju czy konieczności reagowania w takich sytuacjach.
Ulewanie niemowlaka
Ulewanie u noworodka, to nic innego jak bezbolesne i bardzo powolne, wypływanie z jego ust zjedzonego wcześniej mleka. Zakładajmy przy tym, iż ulewanie u dziecka może występować nawet godzinę po karmieniu, wtedy kolor mleka jakie spożył może być żółty, a wydzieliny jest bardzo podobna do serwatki lub kwaśnego mleka, pojawia się też kwaśny zapach. Wraz z wiekiem nasze dziecko powinno coraz rzadziej ulewać mleko, najczęściej już przy około 3 miesiącu życia nie ma o tym mowy.
Jaka jest przyczyna ulewania się pokarmu u noworodka?
Głównym powodem ulewania się pokarmu u noworodka, jest fakt iż nie dysponują one jeszcze w miarę rozwiniętym układem pokarmowym, zatem ich zwieracze są zdecydowanie za słabe a przy tym mięśnie przełyku które pojawiają się obok wejścia do żołądka. Właśnie one są odpowiedzialne za niekiedy hamowanie zwrotu pokarmu z żołądka do przełyku, a samo dziecko niestety zmaga się z taką wręcz sytuacją.
Nie ma ono na to jakiegokolwiek wpływu, nie cierpi z tego powodu, to zwykłe objawy fizjologiczne nawiązujące też do refluksu żołądkowo-przełykowego. Często ulewanie u noworodka to także efekt połykania przez niego powietrza, ma to miejsce w przypadku gdy zbyt nachalnie zabiera się do ssania i połykania jedzenia podczas karmienia go nie tylko piersią ale również butelką. Wtedy połknięte powietrze stara się najzwyczajniej w świecie wydostać bezpośrednio z naszego żołądka. Zdarzają się też sytuację, gdy ulewanie się pokarmu u noworodka to nic innego jak uwzględnienie zbyt krótkich przerw, między jego kolejnym karmieniem, zbyt duża ilość pokarmu w żołądku powoduje jego wypchanie.
Kiedy udać się do lekarza?
Oczywiście ulewanie u noworodka, może stać się sygnałem do tego, iż pojawiły się pewne zaburzenia w funkcjonowaniu oraz prawidłowym rozwoju układu pokarmowego. Wtedy gdy zwłaszcza występuje gorączka, zmiany na skórze albo dziecko jest niechętne do jedzenia lub płacze podczas ulewania się pokarmu, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza. Przeprowadzone zostaną wszystkie badania, jakie nie tylko wykluczą ale też pozwolą na zdiagnozowanie poszczególnych chorób, jedno jest pewne warto obserwować sam proces ulewania się u noworodka.
Jak wspomniano powyżej, już około 3 miesiąca powinien on nie tylko przechodzić ale wręcz niejednokrotnie oraz w wielu przypadkach zniknąć, jednak mogą się też pojawić pewne poważniejsze sytuacje, kiedy właśnie wizyta u lekarza jest czymś niezbędnym oraz wręcz potrzebnym. Dlatego pamiętajmy czym jest ulewanie u noworodka, a tym samym z jakimi sytuacjami jest wręcz takie zjawisko co oczywiste i zrozumiałe niemal zawsze powiązane.