Praca zdalna to dzisiaj już nie tylko nowoczesne określenie, ale i bardzo często rzeczywistość. Mnóstwo osób pracuje ze swojego miejsca zamieszkania. Jeśli tak jest to z pewnością trzeba zadbać o odpowiedni komfort pracy. Składa się na to wiele czynników i musimy wybrać nie tylko laptop czy komputer do pracy. Niezbędne okaże się również solidne i duże biurko oraz wygodny fotel. Tak samo jak wyposażenie biura jest ważne, tak również odpowiednie miejsce do pracy w domu. Co jest niezbędne? O czym nie można zapomnieć?

Ergonomia pracy przy komputerze

Praca zdalna z pewnością wiąże się ze spędzaniem wielu godzin przed monitorem komputera. Czy chcemy czy nie ma to wpływ na nasze zdrowie i przede wszystkim na oczy i kręgosłup. Właśnie dlatego konieczne jest zadbanie o właściwą pozycję przy biurku i dostateczną ilość miejsca roboczego. Zasady BHP, które określają wiele norm jeśli chodzi o pozycję przy komputerze mogą się wydawać nudne, ale to właśnie dzięki nim można stworzyć sobie komfortowe warunki do pracy. Opłaca się zwrócić uwagę na kilka zasad.

office
fot. pixabay.com

Wyposażenie biura jest bardzo podobne do tego co w domu, więc musimy pamiętać o tym, by zapewnić sobie naturalną pozycję rąk podczas obsługi myszki i klawiatury. Na pewno gdy pracujemy co najmniej kilka godzin przy komputerze to będziemy odczuwać dyskomfort podczas niewłaściwego ustawienia biurka. Powinno ono mieć odpowiednią wysokość i zapewniać dostęp do wszystkich urządzeń, które się na nim znajdują, także na przykład do drukarki. Jeśli chodzi o umieszczenie klawiatury na biurku to powinna ona się znajdować około 10 cm od krawędzi biurka. Pomiędzy ramieniem a przedramieniem powinniśmy mieć kąt około 90 stopni, bo właśnie taki zapewni nam największy komfort pracy. Monitor nie powinien się znajdować zbyt blisko naszych oczu. Warto go ustawić około 50 do 70 cm od oczu. Ilość miejsca na nogi również ma znaczenie.

Wyposażenie do pracy w domu

Prawidłowe ustawienie wszelkich elementów naszego domowego biura ma znaczenie. Przede wszystkim musimy wiedzieć, iż konieczne jest wybranie odpowiedniego i dużego biurka. Powinno ono pozwalać na komfort pracy i swobodne umieszczenie wszystkich elementów na blacie. Wysokość biurka również powinna być na dobrym poziomie, by nasze ręce zbytnio się nie męczyły złym ułożeniem. Kolejny element wyposażenia domowego biura to odpowiednie krzesło. Foteli w sklepach znajdziemy bardzo wiele i najlepiej sprawdzić, czy krzesło oferuje możliwość regulacji wysokości siedziska ale i odchylenie oparcia. Jak najbardziej wybór komfortowego krzesła pozwoli nam nawet na dłuższą pracę przed monitorem. Wiele osób docenia też podnóżki, które pomogą w zapewnieniu dobrego krążenia krwi. Taki mały element, a ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o komfort pracy przy biurku.

zdalna
fot. pixabay.com

Myśląc o doskonałym domowym biurze warto pomyśleć także o dodatkowych akcesoriach, które mogą jeszcze bardziej poprawić wygodę naszej pracy. Zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą podstawek pod monitor. Niekiedy ciężko ustawić monitor na odpowiedniej wysokości, więc taka podstawka okaże się doskonałym rozwiązaniem. Dzięki regulacji sami dopasujemy jej wysokość idealną dla nas. Takie rozwiązanie przekłada się na komfort patrzenia na monitor i oczy męczą się dużo mniej. Warto zdecydować się na kupno takiego akcesorium.

Szuflada pod klawiaturę – warto?

Wiele osób docenia możliwość zaoszczędzenia miejsca na biurku dzięki wybraniu szuflady pod klawiaturę. Takie rozwiązanie wydaje się korzystne i warto sprawdzić, jakie biurko z taką opcją okaże się dla nas doskonałe. Nie każdy jednak będzie w stanie przystosować się do takiego układu klawiatury. Trzeba samodzielnie ocenić wydajność i komfort takiego rozwiązania. Sprawdza się ono, gdy nasze biurko jest dość małe i chcemy w jak najlepszy sposób zaoszczędzić miejsce.

Domowe biuro może być miłym i komfortowym kącikiem do pracy. Jak najbardziej tylko trzeba wybrać odpowiednie mebli i akcesoria, by stworzyć sobie dobre warunki pracy. Rozwiązań jest dzisiaj bardzo dużo, więc jak najbardziej warto poznać swoje potrzeby i akcesoria dedykowane do pracy w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here